Nejčastější dotazy

 

Pro velké množství téměř stejných otázek zařazuji rubriku Vašich nejčastějších dotazů. Odpovědi na otázky jsou čistě moje vědomosti a zkušenosti s králíčky a nemusí se vždy shodovat se zkušenostmi a praktikami dalších chovatelů a majitelů králíčků.

 

1. Výběr pohlaví.

Poměrně častý dotaz je na výběr pohlaví. S čistým svědomím mohu jako nejlepšího a nejpraktičtějšího mazlíčka doporučit určitě samečka. Tam je snad 100% jistota, že za vámi bude běhat jako pejsek a bude vyhledávat vaši společnost. Případné značkování vyřeší kastrace, která je opět u samečků samozřejmě jednodušší, než u samiček. Samečci jsou stále stejní pohodáři.
Nekastrované samičky, ať jsou obyčejně jakkoliv milé, mohou v dospělosti občas dohnat hormony, kdy mají říji, falešnou březost a s tím spojené chování, které může být majiteli naobtíž...i to ale vyřeší kastrace.

 

2. Kolikrát denně krmit králíka?

Krmte tak, jak Vám dovoluje čas, ale vždy pouze dávku, která je na návodu krmení - myšleno jádro (granule). Je úplně jedno, jestli králíčkovi dáte celou dávku jednou denně, nebo mu ji rozdělíte např. do dvou dávek...záleží jen na Vás.

 

3. Čím krmit?

Naši chovní králíčci dostávají velmi pestrou stravu a pokud jsou mláďata pod samičkami v pořádku, jsou všichni zdraví a dobře prospívají, nebráním jim v ochutnávání stravy, kterou dostává samice...mluvím o OCHUTNÁVÁNÍ, ne aby se mláďata nacpala třeba jablky!!! Rozhodně upřednostňuji zeleninu před ovocem. K okusu dostávají větve z vrby, která působí jako prevence proti kokcidioze, větve jabloně, občas smrk a tvrdý chleba. Jako prevenci kokcidiozy dostávají i Pelyněk černobýl, v sezoně zelený, v zimě sušený. Jsem zastáncem spíše rozmanité, pestré stravy v rozumném množství, než chemických, průmyslových výrobků a přípravků.

 

4. Domeček v kleci?

Domečky králíčci milují, ale na pár dní po příjezdu Vašeho nového kamaráda bych domeček raději vyndala ze dvou důvodů...malý králíček bude velmi vystrašený a určitě do něj hned zaleze. Protože Vás nezná, prostředí, hlas, ani pachy, dlouho nevyleze a než si u Vás zvykne, mohl by se naučit před Vámi schovávat...prostě vyleze, jen když nebudete nablízku. Druhá věc je ta, že než si zvykne a zorientuje se v nové kleci, mohl by se do něj naučit chodit čůrat...to se pak hodně špatně odnaučuje. Až si králíček zvykne a uvidíte, že má již pevně zafixované čůrání do záchůdku, určitě mu domeček dejte, bude nadšený :-)

 

5. Učení na záchůdek.

Chodit na záchůdek učí mláďata samozřejmě samice. Tím, že se mládě odstaví (odebere) od samice např. v šestém týdnu, už nemá od koho toto chování odkoukat. Od přírody je ale králík velmi čistotné zvíře a časem se to naučí. Mláďata, která odcházejí do nových domovů se dají přirovnat k dětskému batoleti, tudíž je zapotřebí obrovské trpělivosti. Než miminka odejdou od nás, většinou už na záchůdek chodí celkem spolehlivě močit. S bobečky si zatím příliž hlavu nedělají, proto je potřeba, aby jste co nejčastěji uklízeli klec, aby v ní nebyly poházené bobečky. Pár jich vždy nechte v záchůdku, zbytek odstraňte. Pokud se králíček vyčůrá jinde, než v záchůdku, nasajte moč do kousku ubrousku a položte jej do záchůdku, aby tam moč králíček cítil...jen tam.

 

6. Co na dno klece?

Na dno klece doporučuji kus koberce, filcu, nebo starou, koupelnovou předložku a podobně, nemusí to být vůbec žádná drahá záležitost a už vůbec ne nová a položit jen na část klece, nejlépe doprostřed, aby nebyl až do rohů. Králíčci rádi močí do všeho nasákavého a rohy si rádi vyhlížejí, jako záchody. Nějaký kus koberce je nejvhodnější i proto, protože se z něj dobře vysypou, nebo vyberou bobečky, když se králíček na záchůdek teprve učí. Určitě nedoporučuji seno, nebo dřevěné peletky po celé kleci, protože z těch bobečky neuklidíte...a Vám jde hlavně o to, aby se králíček co nejdříve doučil čistotě, toho docílíte jen tím, že mu budete trpělivě udržovat klec v co největším pořádku a výkaly bude mít jen tam, kam patří.

 

7. Očkování?

Očkovat králíčka si musí nechat každý majitel sám. Není možné králíčka naočkovat, dokud není delší dobu odstaven od matky (mateřského mléka). Dokud je králíček kojen, je chráněn mateřským mlékem a vakcína by byla tudíž neúčinná. Očkování je proti nemocem, které přenáší mouchy a komáři - hmyz...pokud si pořídíte králíčka v zimním období, kdy již tento hmyz nelétá, nemusíte s ním hned na 10 týdnech letět na veterinu, stačí zajít na očkování brzy zjara, než se teplem hmyz probudí.

 

8. Měkké bobky, nebo průjem?

Nezkušeného chovatele mohou vyděsit tzv. měkké bobky (vánočka). Tyto bobky jsou úplně normální jev, produkuje je slepé střevo a králíci je musí požírat, obsahují velké množství živin a vitamínů, především skupiny B. Požírají je většinou v noci přímo od řitního otvoru, ty, které najdete v kleci hned vyhoďte, obsahují bohužel i velké množství zárodků kokcidiozy.

 

 

9. Jak může králíček přerůst?

Králíček vlastně "přerůst" nemůže, nemá k tomu genetickou výbavu. Pokud jste si koupili králíčka, který přerostl, musel mít tuto velikost v genech, nebo-li, byl nějaký jeho předek veliký. Děje se to většinou u králíčků ze zverimexů, kde vlastně ani prodavač netuší, z jakého prostředí králíček pochází...dám příklad, možná přehnaný, ale jako příklad super - chovatel, který dodává králíčky do zverimexů může mít 4 kilovou samici, tito větší králíci mívají běžně 9 až 12 mláďat, což je pro chovatele, kterému jde jen o zisk, něco úžasného...zapustí ji malým, zakrslým samečkem, který mláďata možná trochu zmenší, ale nemusí samozřejmě všechna a vám pak králíček nepřeroste proto, že jste mu dopřávali, ale proto, že má tuto velikost po mámě, bábě...po komkoliv. Je to jako by jste si mysleli, že když budete hodně krmit jezevčíka, vyroste vám do velikosti dogy...nevyroste, jen ztloustne.